1. Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

Zawartość pary wodnej w powietrzu, czy inaczej wilgotność powietrza, powinna wynosić 45-60%. Niestety w trakcie sezonu grzewczego zwykle wartość ta spada poniżej 20%. Co się wtedy dzieje? Przede wszystkim powietrze staje się bardzo suche, przez co unosi się w nim mnóstwo roztoczy i kurzu. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików, ale także u zdrowego człowieka może wywoływać ataki kichania, podrażnienie a nawet zapalenie spojówek, czy nadmierne przesuszenie skóry. Ogrzane, suche powietrze bardzo podrażnia błony śluzowe, przez co w nocy u dzieci może pojawić się tzw. sapka, a dorośli odczuwają dyskomfort podczas oddychania przez noc. Z tego powodu konieczne staje się oddychanie przez buzię, w wyniku czego pojawia się ból gardła i kaszel. Poza tym zbyt mała zawartość pary wodnej w powietrzu sprawia, że w pomieszczeniach wytwarza się elektryczność statyczna, która niekorzystnie oddziałuje nie tylko na zdrowie, ale również na urządzenia elektroniczne.

Metody naturalne

Jak zatem widać negatywnych skutków zbyt małej wilgotności jest naprawdę dużo. Z tego właśnie względu w okresie zimowym warto powietrze dodatkowo nawilżać. Najprostszym, choć jednocześnie najmniej skutecznym sposobem jest zawieszenie na grzejnikach ceramicznych lub szklanych pojemników na wodę. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez kaloryfer woda w pojemniku zaczyna parować, oddając wilgoć do pomieszczenia. Kolejną naturalną metodą jest wietrzenie. Najlepiej zrobić na godzinę lub dwie przed położeniem się spać. Okna powinny być otwarte na całą szerokość przez co najmniej 15 minut, co zapewni sprawną wymianę powietrza. Niestety przy dużym mrozie wietrzenie znacznie wychładza pomieszczenie, przez co konieczne jest uruchomienie grzejnika, co z kolei znów wysusza powietrza.

Skuteczne nawilżacze elektroniczne

Na szczęście istnieje wygodniejszy sposób na nawilżanie powietrza, a jest nim elektroniczny nawilżacz. Tego rodzaju urządzenie szybko zwiększa zawartość pary wodnej w powietrzu, dzięki czemu poprawa odczuwalna jest niemal od razu. Do wybory są różne nawilżacze, które można podzielić na dwie grupy:

 • nawilżacze ultradźwiękowe – rozbijają one wodę na mikrocząsteczki, które w postaci mgiełki wpuszczane są do pomieszczenia. Tego rodzaju urządzenia mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak jonizowanie powietrza, a nawet oczyszczanie go z drobnoustrojów za pomocą fal o niezwykle wysokiej częstotliwości,

 • nawilżacze parowe – najprostszy typ urządzeń do nawilżania. Ich zasada działania polega na wytwarzaniu pary wodnej, która powstaje w wyniku wrzenia wody. Para w takich urządzeniach nie zawiera drobnoustrojów. Ponadto niektóre modele są przystosowane do aromaterapii olejkami eterycznymi.

Ważne zasady

Choć nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, to jednak nie należy z nim przesadzać. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu nawilżaczy trzeba używać rozsądnie, a najlepiej zaopatrzyć się w model z higrometrem lub osobny higrometr. Pozwoli to na kontrolowanie wilgotności i używanie nawilżacza tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

 1. Jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Samokontrola ciśnienia jest bardzo ważna i to nie tylko w przypadku osób mających problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Nawet zdrowa osoba powinna raz na jakiś czas skontrolować jego poziom, aby mieć pewność, że nie rozwija się np. nadciśnienie. Jest to dość podstępne schorzenie, które w początkowym okresie nie daje niemal żadnych objawów. Można oczywiście skontrolować ciśnienie w gabinecie lekarskim lub przychodni, ale zdecydowanie najbardziej miarodajne wyniki daje prawidłowo wykonany pomiar w domu. Najpierw trzeba jednak wybrać odpowiednie urządzenie. Na co zwrócić uwagę?

Automatyczny czy półautomatyczny?

Urządzenie pomiarowe, przeznaczone do stosowania w domu, wykorzystują metodę oscylometryczną. Oznacza to, że wyczuwają one strumień krwi płynący pod mankietem. Powoduje on jego drgania, które stanowią podstawę pomiaru. Niewątpliwą zaletą takich ciśnieniomierzy jest łatwy odczyt wyników i nieskomplikowana obsługa. Urządzenie dostępne są wersji automatycznej, w której powietrze jest automatycznie wpompowywane do mankietu po naciśnięciu przycisku. W sprzedaży są również nieco tańsze urządzenia półautomatyczne, które wymagają ręcznego napełnienia i opróżnienia mankietu. Zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze są ciśnieniomierze automatyczne, więc lepiej zdecydować się na taki właśnie sprzęt.

Naramienny czy nadgarstkowy?

Wśród ciśnieniomierzy automatycznych do wyboru są urządzenia z mankietem nadgarstkowym lub naramiennym. W tym przypadku decyzja powinna zależeć od tego, kto będzie z urządzenia korzystał najczęściej. Ciśnieniomierze nadgarstkowe polecane są raczej osobom młodym, nie mającym jeszcze zmian miażdżycowych oraz starszym, mniej sprawnym ruchowo, które nie mogą skorzystać z niczyjej pomocy przy zakładaniu mankietu na ramię. Urządzenia nadgarstkowe są zdecydowanie mniej dokładne niż naramienny i warto o tym pamiętać przy wyborze sprzętu.

Podwójna technika pomiaru

Metoda oscylometryczna nie jest jednak tak dokładna jak metoda osłuchowa, czyli Korotkowa. Ciśnieniomierze wykorzystujące metodę Korotkowa są zwykle stosowane przez lekarzy, ponieważ zrobienie pomiaru wymaga pewnych umiejętności. Jednak obecnie są już w sprzedaży ciśnieniomierze łączące obie metody. Urządzenie takie samodzielnie dobiera najbardziej optymalną metodę pomiaru, np. gdy tętno jest słabo wyczuwalne przełącza się na pomiar oscylometryczny. Tego rodzaju ciśnieniomierze pozwalają na zmierzenie ciśnienia u osób mających zaburzenia rytmu serca.

Rozmiar mankietu

Przy wyborze ciśnieniomierza należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar mankietu. Standardowy mankiet przystosowany jest do pomiaru u osób dorosłych, przy czym obwód ramienia powinien wynosić od 20cm do 32cm. W przypadku większych lub mniejszych wartości należy zakupić odpowiedni mankiet, sprawdzając wcześniej jaka jest zalecana przez producenta szerokość.

Dodatkowe funkcje

Podstawowym zadaniem ciśnieniomierza jest oczywiście mierzenia ciśnienia. Jednak urządzenie to może również posiadać dodatkowe funkcje. Jedną z najbardziej przydatnych jest zapamiętywanie pomiarów wraz z datą. Dzięki temu znacznie łatwiej jest porównać wyniki. Ponadto niektóre urządzenia są wyposażone w technologię PAD, której zadaniem jest wykrywanie nieregularnego pulsu. W przypadku, gdy ciśnieniomierz stwierdzi arytmię, wyświetli ostrzegawczy symbol, dzięki któremu wiadomo będzie, że pomiar może być niedokładny. W razie powtarzających się problemów z nieregularnym pulsem warto udać się do lekarza.

 1. Wagi analtyczne Soehnle - rewolucyjny pomiar wagi na miarę XXI wieku.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała wymaga przede wszystkim odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma również kontrolowanie swojej wagi. Najlepiej robić to przy pomocy nowoczesnych i niezwykle dokładnych wag analitycznych Soehnle. Do wyboru jest wiele modeli, z których kilka z pewnością zasługuje na szczególną uwagę.

Nowoczesna waga Web Connect Analysis

Jest to urządzenie, którego maksymalny udźwig wynosi 150kg. Posiada ono wskaźnik przeciążenia, elektroniczny wyświetlacz z podświetleniem oraz opcję automatycznego wyłączania. Co ważne, waga oprócz pomiary masy ciała z dokładnością do 100g mierzy również masę tkanki tłuszczowej i wody. Ponadto sprzęt ten oblicza wskaźnik BMI oraz procent masy mięśniowej, a wszystkie dane są gromadzone w pamięci i przesyłane do portalu „My-Soehnle”, gdzie są analizowane i przedstawiane użytkownikowi w postaci łatwych do zinterpretowania wykresów. Niewątpliwym atutem tego modelu jest duża platforma wykonana z bezpiecznego szkła oraz możliwość zapisania wartości pomiarowych dla maksymalnie ośmiu osób.

Praktyczny model Body Balance Comfort Select

Body Balance Comfort Select to nieco tańsze urządzenie, które posiada wszystkie niezbędne funkcje. W tym przypadku maksymalne obciążenie również wynosi 150kg. Waga oprócz pomiaru masy ciała z dokładnością do 100g ma wiele innych funkcji. Umożliwia ona między innymi pomiar tłuszczu, wody, wskaźnika BMI, a także masy mięśni. Ponadto urządzenie podaje optymalne spożycie kalorii, ma wbudowany praktyczny zegar i termometr. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest przenośny, duży i czytelny wyświetlacz sensoryczny, który można podłączyć do komputera w celu zgrania zapisanych parametrów. Komunikuje się on z wagą przy pomocy fal radiowych. Waga automatycznie włącza się i wyłącza,  dostępna jest w kolorze czarnym.

Easy Shape – łatwe pomiary

Jednym z modeli, który zapewnia dokładne i łatwe pomiary jest waga Easy Shape. Maksymalny udźwig tego urządzenia to 150kg, a waży ono z dokładnością do 100g. Oprócz pomiaru masy ciała sprzęt ten wykonuje także pomiar ilości tłuszczu i wody w organizmie. Waga wyposażona jest pamięć, pozwalającą na zapamiętanie wyników dla 8 osób. Urządzenie posiada funkcję automatycznego włączania i wyłączania, a wykonane jest z solidnego, hartowanego szkła.

Wytrzymała Pharo 200 Analytic

Jest to model o zwiększonym udźwigu, który wynosi 200kg. Dzięki dużemu wyświetlaczowi LCD odczytanie wyników jest bardzo łatwe, a oprócz pomiaru masy ciała urządzenie dokonuje również pomiaru BIA. Ponadto można z jego pomocą zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy mięśniowej i wody. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie, pozwalające na uzyskanie bardzo dokładnych informacji na temat stanu organizmu. Waga cechuje się niezwykle wysoką stabilnością, co osiągnięto dzięki zastosowaniu szkła hartowanego o grubości 8mm. Urządzenie posiada wskaźnik naładowania baterii oraz funkcję automatycznego włączania i wyłączania.

 

 1. Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup pulsometru?

Pulsometr to urządzenie służące do monitorowania pracy serca. Zazwyczaj składa się on z dwóch części: zegarka z odbiornikiem, który mierzy tętno oraz opaski z czujnikiem umieszczanej na klatce piersiowej. Jej zadaniem jest odczyt pulsu i przesyłanie go do odbiornika. Istnieją również pulsometry, które zakłada się tylko na rękę, jednak ich dokładność jest znacznie mniejsza. Urządzenia do monitorowania pracy serca są obecnie bardzo nowoczesne, a ich producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań. Do profesjonalnego pulsometru można podłączyć między innymi krokomierz, sensor kadencji, odbiornik GPS, a nawet specjalny sprzęt pozwalający na zdalną komunikację z komputerem. Producenci dołączają również do sprzętu specjalistyczne oprogramowanie, służące do planowania treningów. Jak zatem widać urządzenie to jest bardzo funkcjonalne, ale do czego właściwie służy?

Generalnie zadaniem pulsometru jest oczywiście pomiar tętna oraz czasu trwania treningu. Dzięki pomiarowi pulsu można sprawdzić jak ciało reaguje na trening. Im bardziej intensywny wysiłek tym szybsze tętno i tym więcej mięśni bierze udział w wysiłku. Warto jednak pamiętać, że w każdej dyscyplinie sportu pomiary są nieco inne. Niemniej dzięki pulsometrowi można trenować bardziej intensywnie, a nawet samodzielnie przygotować najbardziej optymalny plan treningów.  Przygodę z pulsometrem trzeba zacząć od zmierzenia swojego tętna maksymalnego (HRmax), co najprościej można zrobić obliczając według wzoru 220-wiek. Dzięki temu możesz łatwo określić rodzaj treningu, ustalając jaki puls będzie optymalny, np.:

 

 • tętno poniżej 60% HRmax pozwala na podtrzymanie kondycji,

 • tętno w zakresie 60-70% HRmax umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów,

 • tętno na poziomie 70-80% HRmax poprawia wydolność krążenia,

 • tętno na poziomie 80-90 HRmax podnosi wytrzymałość i wydajność,

 • tętno w granicach 90-100% HRmax wskazane jest tylko dla doświadczonych sportowców, trenujących do zawodów.

 

Wybór najlepszego pulsometru nie jest łatwy. Warto więc dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim zastanów się do uprawiania jakiego sportu będziesz używać pulsometru, ponieważ od tego zależy wybór opcji dodatkowych, np. do biegania przyda się pomiar dystansu i prędkości, do sportów wodnych najlepiej sprawdzi się urządzenie posiadające mocną, wodoszczelną obudowę, a do jazdy na rowerze licznik kilometrów i GPS. Oczywiście funkcji jest znacznie więcej, ale nie zawsze są one potrzebne. Najbardziej przydatne oprócz pomiaru tętna to:

 • licznik spalonych kalorii – przyda się zwłaszcza do uprawiania fitnessu,

 • godzina i data – dzięki temu nie trzeba dodatkowo nosić zegarka,

 • stoper – przyda się zwłaszcza jeśli trenujesz bieganie lub pływanie,

 • porównywanie wyników – ta funkcja ułatwia określenie postępów w treningach,

 • wskaźnik zużycia baterii,

 • podświetlany ekran – przyda się po zmroku,

 • własna konfiguracja – jest to funkcja niezbędna, ponieważ pozwala na wprowadzenie własnych wartości i parametrów.

 

Kupując pulsometr sprawdź również, czy jego sygnał jest kodowany. Dzięki temu żadne urządzenia elektroniczne znajdujące się w pobliżu nie będą zakłócać jego pracy i wpływać na wyniki.

 

 

 1. Wybierz idealną suszarkę na miare swojego mieszkania.

Co zrobić, żeby suszenie ubrań w mieszkaniu nie było uciążliwe? Na pewno kupić odpowiednią suszarkę! Jak ją wybrać? W tej kwestii wiele zależy od tego, gdzie ta suszarka będzie używana. Ponadto sprzęt ten powinien być solidny, łatwy do rozłożenia i stabilny, a przy tym nowoczesny. Designerska suszarka ułatwi ci życie i będzie świetnie wyglądać, więc warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego modelu. Najbardziej funkcjonalne są zwłaszcza suszarki na wannę, stojące oraz naścienne.

Wśród suszarek na wannę wysoką jakością wykonania wyróżniają się zwłaszcza suszarki  Pegasus:

 

 • suszarka Pegasus V zapewnia 11 metrów powierzchni do suszenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji nóżek w aż 12 pozycjach. Można ją też rozłożyć całkiem na płasko, co pozwala wysuszyć delikatne tkaniny takie jak jedwab, czy wełna. Szerokość suszarki to 67cm,

 • Pegasus V Duo ma opcję regulacji szerokości w zakresie 68-124cm. W wyniku tego powierzchnia prania może wynieść od 9,6m do nawet 18,9m. Potrójna blokada rozstawu nóżek pozwala na łatwe dopasowanie jej do szerokości wanny oraz na wysuszenie delikatnych tkanin na płasko.

 

Oprócz suszarek na wannę świetnie sprawdzają się również suszarki stojące, zwłaszcza nowoczesne modele pionowe typu Tower:

 

 • Tower 190 – pozwala na wysuszenie dużej ilości prania na małej powierzchni, a dzięki niewielkim wymiarom z powodzeniem mieści się w kabinie prysznicowej. Jednorazowo zmieszczą się na niej dwa wsady z pralki, składany środkowy poziom pozwala na suszenie dłuższych elementów garderoby,

 • Tower 200 Deluxe – ten model również zmieści się w kabinie prysznicowej i ma składany poziom środkowy, ale dodatkowo wyposażono go w 5 wieszaków odpornych na wiatr, 2 uchwyty na drobną odzież i miękką siatkę do suszenia delikatnych tkanin. W zestawie jest również torba na spinacze,

 • Tower 300 Deluxe – suszarka ta zajmuje niewiele miejsca, ale dzięki drążkom o długości 90 cm i powierzchni suszenia wynoszącej aż 30m można na niej powiesić aż 3 wsady pralki. Model ten posiada kółka, więc można go łatwo przestawiać.

 

Suszarki stojące to nie tylko modele Tower, ale i bardziej tradycyjne suszarki poziome Pegasus. Jeśli więc masz w mieszkaniu miejsce na rozłożenie takiej suszarki, to na pewno będzie to dobry wybór. Modele poziome marki Pegasus można postawić zarówno w domu, jak i w ogrodzie, gdyż są wyjątkowo stabilne, a przy tym odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Powierzchnia suszenia może wynosić od 12m do 20m, a niektóre z tych suszarek mają dodatkowe uchwyty do suszenia drobnej garderoby oraz wygodne kółka ułatwiające przestawianie.

W mieszkaniu dobrze sprawdzają się również suszarki ścienne. Mają one nowoczesny wygląd i niewielkie wymiary, dzięki czemu można je z powodzeniem zamontować nawet w najmniejszej łazience. Do wyboru jest wiele modeli, które można zamocować nad grzejnikiem, nad wannę lub w każdym innym miejscu, nawet na zewnątrz. Największy asortyment świetnych jakościowo suszarek oferuje sklep internetowy Leifheit.

 

 1. Lecznicze światło - lampy Beurer

Lampy lecznicze Beurer emitują światło podczerwone, które pobudza procesy zdrowienia. Ten bardzo nowoczesny sprzęt medyczny przyda się każdemu, dlatego jeśli cenisz praktyczne nowinki to z pewnością musisz zaopatrzyć się w którąś z tych lamp. Mają one zastosowanie w wielu różnych schorzeniach, takich jak:

 

 • przeziębienia i grypa

 • katar i zapalenie zatok

 • zapalenie korzonków

 • bóle mięśniowe i reumatyczne

 • odmrożenia i przemarznięcia

 • wrzody

 • trądzik

 • siniaki i stłuczenia

 • różnego rodzaju rany

 • depresja

 • wszelkie choroby gardła, nosa i ucha,

 • ukłucia owadów

 

Lampy świetnie sprawdzają się również w kosmetyce leczniczej i upiększającej. Emitowane przez nie światło działa poprzez wpływ cieplny. W wyniku tego naczynia krwionośne skóry ulegają rozszerzeniu i aktywowane są naczynia położone głębiej. Ponadto światło podczerwone zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych i działa przeciwbólowo, poprawia przemianę materii oraz przyczynia się usunięcia toksyn z tkanek podskórnych. Lampy Beurer doskonale uśmierzają ból podczas ataków migreny i wspierają leczenie zaburzeń snu oraz nadmiernej nerwowości.

Zabiegi z użyciem lamp Beurer są wskazane każdemu, kto chce poprawić swoje zdrowie i ceni nowoczesne, wygodne rozwiązania. Wystarczy tylko wygodnie usiąść, ustawić lampę tak, by promień światła padał na wybraną część ciała i oddać się relaksowi. Najprostszym modelem jest lampa Beurer IL 11. Ma ona białą obudowę o efektownym, opływowym kształcie, a składa się z podstawki i klosza. Moc tej lampy to 100W, a dzięki 5 stopniom nachylenia łatwo można ją ustawić w wymaganej pozycji. Jest to produkt medyczny, na który producent udziela 3-letniej gwarancji. Lampa na podczerwień Beurer IL21 ma nieco większą moc niż jej poprzedniczka – wynosi ona 150W. Model ten posiada kolbę ze szkła prasowanego, która w połączeniu z białą obudową wygląda bardzo nowocześnie. Do wyboru jest 5 stopni nachylenia, a okres gwarancji także wynosi 3 lata.

Nieco bardziej funkcjonalna jest lampa na podczerwień Beurer IL30. W tym modelu również zastosowano kolbę ze szkła prasowanego oraz białą obudowę. Moc lampy to 150W, a 4 stopnie nachylenia ułatwiają obsługę. Jednak ten produkt medyczny odróżnia się od pozostałych modeli tym, że posiada praktyczny minutnik. Po upływie ustawionego czasu lampa automatycznie się wyłącza, więc zabieg na pewno nie będzie trwał zbyt długo. Ten produkt medyczny podobnie jak pozostałe modele ma 3-letnią gwarancję. Najbardziej zaawansowanym produktem jest lampa na podczerwień Beurer IL50. Jest to model o mocy wynoszącej aż 300W, a jego powierzchnia naświetlania to 30x40cm. Urządzenie wykonano ze szkła ceramicznego i wyposażono w aktywną wentylację oraz system ochrony przed przegrzaniem. Ponadto posiada ono cyfrowy minutnik w zakresie 1-15min i wyłącza się po ustalonym czasie. Lampa zapewnia 100% ochrony przez promieniowaniem UV, a dzięki płynnej regulacji ekranu w zakresie 0-50 stopni można ją szybko ustawić w preferowanej pozycji. Produkt ten posiada mechanizm zwijania przewodu i 3-letnią gwarancję. Lampy Beurer to rewelacyjne rozwiązanie, które doceni każdy miłośnik nowoczesnych i funkcjonalnych gadżetów.

 

 1. Na co zwracać uwagę przy zakupie termometru?

 

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju termometrów. Do wyboru są zarówno modele szklane, jak i elektroniczne, a także na podczerwień i bezdotykowe. Każdy z nich ma nieco inne cechy, ale wszystkie służą temu samemu, czyli pomiarowi temperatury ciała. Jak wśród nich wybrać taki, który będzie najlepszy? Przede wszystkim warto sprawdzić, który z nich jest najbardziej dokładny i jednocześnie łatwy w obsłudze. Liczy się także czas pomiaru oraz niezawodność. Poza tym w sprzedaży są również termometry wielofunkcyjne, które przydadzą się nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale także wody, czy powietrza, czy nawet przygotowywanej potrawy. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę między innymi metodę pomiaru, gdyż w zależności od modelu temperaturę można mierzyć:

 

 • pod pachą – to chyba najbardziej znana metoda, choć niezbyt wygodna. Zwykle pomiar trwa kilka minut, więc wymaga cierpliwości, a przy tym nie zawsze jest dokładny,

 • w jamie ustnej – jest to metoda niezbyt dokładna, gdyż usta podczas pomiaru trzeba mieć zamknięte, co w przypadku kaszlu, czy zatkanego nosa jest zwyczajnie niemożliwe,

 • w odbycie – metodą tą stosuje się raczej wyłącznie u małych dzieci. Jest ona nieprzyjemna, ale najdokładniejsza,

 • w uchu – ta metoda także jest bardzo dokładna, a przy tym szybka i bezbolesna,