Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

Zawartość pary wodnej w powietrzu, czy inaczej wilgotność powietrza, powinna wynosić 45-60%. Niestety w trakcie sezonu grzewczego zwykle wartość ta spada poniżej 20%. Co się wtedy dzieje? Przede wszystkim powietrze staje się bardzo suche, przez co unosi się w nim mnóstwo roztoczy i kurzu. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików, ale także u zdrowego człowieka może wywoływać ataki kichania, podrażnienie a nawet zapalenie spojówek, czy nadmierne przesuszenie skóry. Ogrzane, suche powietrze bardzo podrażnia błony śluzowe, przez co w nocy u dzieci może pojawić się tzw. sapka, a dorośli odczuwają dyskomfort podczas oddychania przez noc. Z tego powodu konieczne staje się oddychanie przez buzię, w wyniku czego pojawia się ból gardła i kaszel. Poza tym zbyt mała zawartość pary wodnej w powietrzu sprawia, że w pomieszczeniach wytwarza się elektryczność statyczna, która niekorzystnie oddziałuje nie tylko na zdrowie, ale również na urządzenia elektroniczne.

Metody naturalne

Jak zatem widać negatywnych skutków zbyt małej wilgotności jest naprawdę dużo. Z tego właśnie względu w okresie zimowym warto powietrze dodatkowo nawilżać. Najprostszym, choć jednocześnie najmniej skutecznym sposobem jest zawieszenie na grzejnikach ceramicznych lub szklanych pojemników na wodę. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez kaloryfer woda w pojemniku zaczyna parować, oddając wilgoć do pomieszczenia. Kolejną naturalną metodą jest wietrzenie. Najlepiej zrobić na godzinę lub dwie przed położeniem się spać. Okna powinny być otwarte na całą szerokość przez co najmniej 15 minut, co zapewni sprawną wymianę powietrza. Niestety przy dużym mrozie wietrzenie znacznie wychładza pomieszczenie, przez co konieczne jest uruchomienie grzejnika, co z kolei znów wysusza powietrza.

nawilżacze elektroniczne

Na szczęście istnieje wygodniejszy sposób na nawilżanie powietrza, a jest nim elektroniczny nawilżacz. Tego rodzaju urządzenie szybko zwiększa zawartość pary wodnej w powietrzu, dzięki czemu poprawa odczuwalna jest niemal od razu. Do wybory są różne nawilżacze, które można podzielić na dwie grupy:

  • nawilżacze ultradźwiękowe – rozbijają one wodę na mikrocząsteczki, które w postaci mgiełki wpuszczane są do pomieszczenia. Tego rodzaju urządzenia mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak jonizowanie powietrza, a nawet oczyszczanie go z drobnoustrojów za pomocą fal o niezwykle wysokiej częstotliwości,
  • nawilżacze parowe – najprostszy typ urządzeń do nawilżania. Ich zasada działania polega na wytwarzaniu pary wodnej, która powstaje w wyniku wrzenia wody. Para w takich urządzeniach nie zawiera drobnoustrojów. Ponadto niektóre modele są przystosowane do aromaterapii olejkami eterycznymi.

Ważne zasady

Choć nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, to jednak nie należy z nim przesadzać. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu nawilżaczy trzeba używać rozsądnie, a najlepiej zaopatrzyć się w model z higrometrem lub osobny higrometr. Pozwoli to na kontrolowanie wilgotności i używanie nawilżacza tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.